Zabawki dla dzieci autystycznych
90.jpg

W dzisiejszych czasach autyzm dotyka coraz więcej dzieci. W Polsce przypadłość tę stwierdza się obecnie średnio u jednego malca na trzystu. Pierwsze symptomy można obserwować już u kilkunastomiesięcznych niemowląt. Z czasem, ale jeszcze przed ukończeniem trzeciego roku życia, u dzieci tych zauważa się problemy komunikacyjne i w relacjach z innymi ludźmi, a także ogromne przywiązanie do schematów. Autyści w czasie zabawy zazwyczaj izolują się, używają zabawek niezgodnie z ich funkcją, dość szybko się irytują. Stąd też rodzice powinni poświęcać im jeszcze więcej uwagi, dawać dużo wsparcia. Mimo najszczerszych chęci niestety nie zawsze wychodzi. Pewne jest jedno - liczą się nawet najdrobniejsze szczegóły, takie jak dobór właściwych zabawek. Podpowiadamy zatem jakie wybierać zabawki dla dzieci autystycznych, aby nie tylko je zainteresować, ale i przysłużyć się do ich rozwoju.

Zabawki dla autystów

Zanim podamy konkretne przykłady odpowiednich zabawek dla dzieci autystycznych, wyjaśnijmy sobie czym właściwie powinny się one cechować oraz jaką rolę spełniają w życiu malców dotkniętych tym zaburzeniem. Otóż, zabawki dla autystów mają za zadanie dostarczać im przyjemności, zachęcać do interakcji z rodzicem bądź innymi dziećmi, uczyć zabawy, w sposób wszechstronny stymulować rozwój oraz pobudzać wiele zmysłów jednocześnie. Niewskazane są natomiast wszelkiego rodzaju gadżety, które powodują autostymulację. Wobec tego, w grę absolutnie nie wchodzą nowoczesne, wydające dźwięki, wyposażone w migające diody czy lampki gadżety.

Zabawki edukacyjne dla dzieci z autyzmem

Wiemy już, czym powinny odznaczać się zabawki dla autystów oraz jaką rolę spełniać w rozwoju malców, u których zdiagnozowano to zaburzenie. O jakich konkretnie przedmioty zatem tu mowa? Otóż idealnymi zabawkami edukacyjnymi dla dzieci z autyzmem niewątpliwie są różnego rodzaju klocki, układanki i puzzle, najlepiej wykonane z drewna. Służą one przede wszystkim do stymulowania funkcji elementarnych. Poza tym, pośród zabawek dla dzieci autystycznych powinny znaleźć się te, które wspomagają rozwój społeczny i emocjonalny, a więc zabawkowa kuchnia, zestaw lekarza czy też komplet zabawkowych narzędzi.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl