Kiedy dziecko zaczyna chwytać?
88.jpg


Każdy młody rodzic z pewnością zgodzi się ze stwierdzeniem, że rozwój dziecka, szczególnie w kilkunastu pierwszych miesiącach życia jest bardzo dynamiczny. Maluszki niemalże rosną w oczach, zmieniają się z dnia na dzień, z tygodnia na tydzień, z miesiąca na miesiąc. Nim się obejrzymy zaczynają się uśmiechać, samodzielnie bawić, siadać, raczkować, wreszcie chodzić. Patrząc na to chyba każdemu rodzicowi aż serce rośnie i wypełnia się dumą. Jednakże, aby wszystko przebiegało zgodnie z planem, należy nieco wspomóc swoją pociechę. Kluczowe, by maleństwo otaczać właściwą opieką, miłością, a na poszczególnych etapach dostarczać mu bodźców, które wesprą prawidłowy rozwój. Jest to ważne chociażby w momencie, gdy dziecko zaczyna świadomie interesować się różnymi przedmiotami i sięgać po nie. Kiedy dziecko zaczyna chwytać? Kiedy dziecko łapie zabawki, a w związku z tym jakie przedmioty mu podsuwać?

Kiedy dziecko zaczyna chwytać zabawki?

Choć niewiele młodych rodziców zdaje sobie z tego sprawę odruch chwytny pojawia się u dzieci bardzo wcześnie, bo już w brzuchu mamy. Choć silny, jest zupełnie nieświadomy. Rączka bobasa zaciska się odruchowo w momencie, gdy coś dotyka jej wnętrza. Do około ósmego tygodnia życia malec nie jest w stanie połączyć tego, co widzi, z tym co dotyka, ponieważ nie ma jeszcze zdolności koordynacji na linii oko-ręka. Wobec tego, kiedy dziecko zaczyna chwytać świadomie? Zwykle, niemowlaki zaczynają sięgać po to, co rzeczywiście ich interesuje, łapią przedmioty, bo chcą, gdy przekraczają trzeci miesiąc życia. W tym momencie kluczowe jest to, jak my jako rodzice wspomagamy rozwój koordynacji wzrokowo-ruchowej. Jako, że przede wszystkim powinniśmy dostarczać mu odpowiednich bodźców, przychodzi czas na pierwsze, niemowlęce zabawki.

Kiedy dziecko łapie zabawki?

Kiedy dziecko zaczyna chwytać zabawki, interesować się nimi to znak dla rodziców, że u ich pociechy pojawia się zdolność świadomego chwytania. W tym momencie bardzo istotne jest to, jakie zabawki będziemy podsuwać maluszkowi. Przede wszystkim powinny one być lekkie, przyjemnie w dotyku, a nade wszystko pozbawione niebezpiecznych dla bobasa elementów. W okolicach piątego-szóstego miesiąca, kiedy dziecko łapie zabawki, które podobają mu się bardziej niż inne, można zacząć podsuwać mu rozbudowane grzechotki, a także zabawki wydające dźwięki.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl