Języki obce u dzieci
34.jpg


I love you, Ich liebe dich, Je t'aime, Te amo, 사랑해, 我愛你,

Tak jak kiedyś język obcy był atutem, tak w dzisiejszych czasach to obowiązek. Dlatego nauka języka obcego we wczesnym stadium rozwoju jest idealnym rozwiązaniem na sukces waszych dzieci.

Kiedy zacząć uczyć dziecko języka obcego?

Zapewne na wielu stronach internetowych znajdzie się odpowiedź: ok. 3 lat. Otóż absolutnie nie mogę się z tym zgodzić! Twierdzenie, że uczenie się przez dzieci dwóch i więcej języków na raz opóźnia ich przyswajanie jest nieprawdą. Nauka języka od niemowlęctwa jest najlepszą rzeczą jaką możecie dla swoich dzieci zrobić, ponieważ ich małe móżdżki właśnie wtedy przyswajają mnóstwo informacji w niezawodnym tempie.

Między 9 a 12 miesiącem maleństwo słyszy i rozróżnia wszystkie dźwięki, dlatego w późniejszym etapie życia łatwiej mu będzie z rozpoznawaniem języka, a także z wymową poszczególnych głosek.

Nie bójcie się zwracać do dziecka w innym języku. Oczywiście istnieje możliwość, że dziecko będzie popełniało błędy, tzw. kalka językowa (czyli mylenie ze sobą języków), ale przy odpowiednim podejściu do dziecka nie macie się czym martwić. I nie przerażajcie się gdy poprosicie dziecko aby coś policzyło, a ono zacznie liczyć w innym języku niż poprosiliście. Używa akurat tego języka, ponieważ ten zapadł mu mocniej w pamięci i tak mu jest łatwiej, ale to od razu nie oznacza, że zawsze będzie myliło te 2 języki. Dobrze jest podczas nauki mówić albo pytać: „A jak jest miś po angielsku?” „Policz proszę ile mamy jabłek po francusku.”, a wszelakiego rodzaju błędy poprawiać.

Jak nauczyć dziecko języka obcego?

Nauka języka obcego mniej więcej przypomina naukę języka ojczystego. Na początku będą używały pojedynczych ulubionych słów, a z czasem zaczną składać zdania. Nie ma co się spieszyć z gramatyką. Z czasem naturalnie im to przyjdzie. Najważniejsza jest cierpliwość. W końcu nie od razu Kraków zbudowano :)

Małe dzieci najlepiej uczą się poprzez zabawę. Częste powtarzanie danego słowa powoduje, że szybciej i trwale zachowują się one w ich pamięci. Ich małe móżdżki działają na zasadzie skojarzeń danymi sytuacjami. Jeżeli za każdym razem po przyjściu wejściu do domu będziecie witać się „hello”, a przed wyjściem żegnać „bye”, dziecko w naturalny sposób zrozumie znaczenie tych słów.

W jaki sposób możecie wspomóc ich naukę:

  • czytanie obcojęzycznych książeczek ,

  • oglądanie bajeczek w języku obcym,

  • słuchanie i śpiewanie zagranicznych piosenek,

  • dodatkowe zajęcia w przedszkolu / szkole,

  • różne proste gry w danym języku,

  • rozmowa w samochodzie / po drodze / w domu o tym co się dzieje wokół

Wystarczy nawet 15 minut dziennie, ale ważne jest to, żeby czas na naukę języka obcego był poświęcony w 100% temu właśnie językowi. Jeżeli zaczniecie wprowadzać do niego język ojczysty, dziecko będzie miało w głowie jeden wielki miszmasz.

Jeżeli chcecie, żeby wasze dzieci opanowały biegle jakiś język, a sami nie czujecie się na siłach, żeby je tego nauczyć; lepiej zostawcie to komuś, kto jest do tego wyszkolony. Łatwiej jest nauczyć, aniżeli skorygować.

Do spełnienia marzenia Twojego dziecka o wożeniu się w oryginalnym niemieckim BMW I8 przyda się znajomość tego języka.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl